Παρασκευή, 16 Δεκεμβρίου 2016

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 55-50

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Κλειστό της Νίκαιας, όπου η oμαδα μας ανέτρεψε τα δεδομένα, κερδίζοντας την ομάδα της Προοδευτικής με 55-50, όπου η Προοδευτική έχασε ένα παιχνίδι που έλεγχε επί 30 λεπτά.

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο, κάνεις δεν πίστευε ότι τα παιδιά θα κατάφερναν να κερδίσουν ένα τέτοιο παιχνίδι. Πως άλλωστε, όταν από τη πρώτη περίοδο η Προοδευτική είχε αποκτήσει μια σημαντική διάφορα, με την ομάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 8 πόντους (14-22). Στη δεύτερη περίοδο είχαμε το ίδιο μοτίβο με την  Προοδευτική, να  πάει στα αποδυτήρια με +10 (23-33).
Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα θα ήταν ακόμα χειρότερα , αφού οι παίχτες  βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου, ενώ παράλληλα η Προοδευτική διατηρούσε και σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά, η οποία έφτασε και μέχρι τους 14 πόντους. Τελικά, το τέλος του δεκαλέπτου θα ερχόταν με μια διαφορά 12 πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων (36-48) . Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, με τους παίχτες μας να τρέχουν ένα απίστευτο 14-0 μειώνοντας στο πόντο. Το συνολικό επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 19-2, με την ομάδα του Κορυδαλλού να πνίγεται από την πίεση και την ένταση της ομάδας μας.
Δεκάλεπτα : 14-22 , 23-33, 36-48, 55-50
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης Λαμπαδάριος): Λιθόπουλος 10, Ρήγος Φουντής 5(1) Κόϊκας Ιωαννίδης 4 , Βαρλάς 22(2) Σκοπελίτης 7, Κοτρώτσος , Λάμπρου Κουτρομπίλας Ρεπάνης Γιανδήμας 7