Παρασκευή, 30 Μαρτίου 2018

Β΄ ΕΣΚΑΝΑ-24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νίκη-οδηγός για τα play off!

Παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξε καλά, η ΕΑΝ κατάφερε να κερδίσει την Αιξωνή που παλεύει για την σωτηρία, με 56-44.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην 1η περίοδο και με την ιδιαίτερη ευστοχία στα σουτ τριών πόντων, κατόρθωσαν να κλείσουν το 10λεπτο με προβάδισμα 3 πόντων.

Το 2ο δεκάλεπτο η ΕΑΝ περιόρισε τις επιθετικές επιλογές των Γλυφαδιωτών και τους κράτησε στους μόλις 6π. με το ημίχρονο να την βρίσκει μπροστά στο +7.

Στο 3ο και 4ο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες και το τελικό 56-44 διαμορφώθηκε ουσιαστικά τα τελευταία 3 λεπτά, που οι άμυνες χαλάρωσαν.

Επειδή όμως το αποτέλεσμα είναι αυτό που τελικά μετράει, με την νίκη αυτή η ΕΑΝ ανέβηκε στους 38β και ισοβαθμεί με ΑΟΝΑ και Ελευθερία, που είναι οι επόμενοι αντίπαλοι και βασικοί ανταγωνιστές για την είσοδο στα play off της κατηγορίας.

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΙΞΩΝΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 56-44

Διαιτητές : Δελγαραμμάτικας , Τζίμης

Δεκάλεπτα : 19-22, 35-28, 46-33, 56-44

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μανιάτης , Συρόγλου): Κογιώνης 8, Παυλίδης , Αγγελόπουλος 6(2), Ντώνη 7(1), Μουστάκος Ι. 6, Βαρλάς, Σκοπελίτης 11, Ιωαννίδης 6, Μενεξής 2, Κουτρομπίλας 4, Τσιριγώτης 2, Γιανδήμας 4

ΑΙΞΩΝΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γκονουλού Κλάδης ): Ζούπα Αλ., Μωραίτης , Γιαννόπουλος , Γκούμας 9(2) , Παπανικολάου 3(1), Ψημάδης 2 , Κάππος 3 , Χατζηπαναγος 8, Τσουραπάκης , Ζούπας Αν. 14(3), Παπαχατζής 3(1) , Μπαλντούκας 2