Τρίτη, 14 Μαΐου 2019

Άγγιξε το όνειρο, 71-70 από τον Πόλις

PLAY OFF 2019

Με ξέφρενους ρυθμούς ξεκίνησε τον αγώνα ο Πόλις, πετυχαίνοντας 25π στην 1η περίοδο ξεφεύγοντας με +12. Η Νίκαια απάντησε άμεσα μειώνοντας την διαφορά στο ημίχρονο (42-34) και με ένα ξέσπασμα στην 3η με το εκρηκτικό 6-24, πέρασε μπροστά με 10. Ο Πόλις απάντησε στην τελευταία περίοδο και στα δευτερόλεπτα που απέμειναν με το σκορ 68-70, πέτυχε γκολ-φαουλ με τον Σκαλωμένο στην γραμμή να διαμορφώνει το τελικό 71-70
Οι τρεις αγώνες αυτοί για τα play off, παρά την μεγάλη απογοήτευση για την χαμένη ευκαιρία, έδειξαν ότι η ομάδα έχει προοπτική και μέλλον, αφού κατάφερε να παίξει στα ίσα τον δεύτερο της βαθμολογίας και μάλιστα να κερδίζει αθροιστικά με σοβαρή διαφορά πόντων (+16).
Ακολουθούν οι αγώνες για τις θέσεις 4-5 με την Δάφνη (16-20-23/5) και τελειώνει η φετινή σεζόν που, παρόλο που δεν έγινε η υπέρβαση, μπορεί να θεωρηθεί θετική με την είσοδο στην 5αδα.

ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ 71-70 (2-1)

Διαιτητές: Αναστασίου Χρόνης
Δεκάλεπτα: 25-13, 42-34, 48-58, 71-70
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Μουριχίδης, Παπασωτηρίου): Μπογδανίδης 16 (2), Μυλωνάς , Σκαλωμένος 18, Γρηγοράκος 12 (2), Χεργκελετζής 8, Καρασούλας 9, Τζώρτζης 6, Ζολώτας , Ασπρόπουλος 2
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ  (Μανιάτης, Συρόγλου): Κογιώνης 7, Παυλίδης 8, Ντώνη 6, Αβανίδης 18, Βαρλάς 15 (3), Σκοπελίτης , Ιωαννίδης 11,Τσουκαλάς 5(1) .