Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου 2019

Β΄ ΑΝΔΡΩΝ-6η αγωνιστική

Μεγάλη Νίκη για την ΕΑΝ!

Η Νίκαια έβγαλε πάθος και θέληση, κυνήγησε το παιχνίδι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και πέτυχε μια τεράστια νίκη, απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα.
Παρά το γεγονός ότι το ημίχρονο βρήκε την ΕΑΝ στο -9, οι παίκτες πίστεψαν στις δυνάμεις τους και δεν σταμάτησαν να προσπαθούν. Η 3η περίοδος έκλεισε στο -6 και στην 4η έκανε το ντεμαράζ πετυχαίνοντας 23 παλικαρίσιους πόντους, πιέζοντας στις άμυνες, καθηλώνοντας την Ελευσίνα στους 15π.με τον Καπατσούλια να "εκτελεί" στα 5" και να διαμορφώνει το τελικό 71-69.
Ο συνδιασμός του παλιού με το νέο, δούλεψε εξαιρετικά, με τον αρχηγό Ιωαννίδη (8π), να μοιράζει ασίστ στους μικρούς που έφταναν με δύναμη στο τελείωμα, τον Πέττα να πετυχαίνει έμπειρους πόντους και τον Ντώνη να πυροβολεί από την περιφέρεια. Καρασούλας, Καπατσούλιας και Τσουκαλάς σε λειτουργία πτήσης, σημαντικές βοήθειες και πόντοι από Αβανίδη και Κάβουρα σε κρίσιμα σημεία. Όλα αυτά μαζί με την πολυφωνία στο σκοράρισμα (9/12 παίκτες) και το πείσμα στην άμυνα, οδήγησαν σε μια νίκη τόσο βαθμολογίας όσο και ψυχολογίας και βάζουν γερές βάσεις για την συνέχεια.
Μελανό σημείο η κάκιστη διαιτησία, στέρησε σημαντικές επιθέσεις της Νίκαιας και θα μπορούσε ακόμη και να διαμορφώσει το αποτέλεσμα. Αξίζει να σταθεί κανείς ενδεικτικά στην παράβαση των 3" που δόθηκε σε επίθεση της ΕΑΝ η οποία προήλθε από...ριμπάουντ-ασίστ-σουτ (!).
Μεγάλο ερωτηματικό η ανάγκη ή μη της χρησιμοποίησης τριών διαιτητών και η ικανότητα τους να διαχειριστούν τέτοια παιχνίδια.

EA ΝΙΚΑΙΑΣ –ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ  71-69

Διαιτητές: Κιουλάφας, Σίμα , Αυγούστογλου

Δεκάλεπτα: 24-26, 37-46, 48-54, 71-69

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μανιάτης, Καλυβιανάκης): Λουλούδης 2, Παυλίδης, Πέττας 6 (1), Ντώνη 13 (3), Ιωαννίδης 8, Αβανίδης 4, Καρασούλας 16, Μανάλογλου, Καπατσούλιας 14 (2), Κάβουρας 2, Τσουκαλάς 6, Τζορτζοριάν.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης, Παπαδημητρίου): Χεργκελετζής 10, Βαμβακίδης 15 (4), Καραΐσκος 6 (1), Μαρούγκας, Κοντούλης 10, Αβραμίδης Δ. 15, Ντομάλης, Παπαδημητρίου, Μιχαλούτσος, Αχείμαστος 12 (1), Λιάσκος 1.